Po przeczytaniu tego tekstu dowiesz się, czym jest laktoza i w jakich rodzajach żywności występuje. Znajdziesz także informacje, z jakimi ograniczeniami wiąże się dieta bez laktozy, która wymaga eliminacji lub zastąpienia niektórych produktów. Podpowiemy też, jakie łatwo dostępne w sklepach produkty bez laktozy pomogą Ci urozmaicić codzienny jadłospis.
Laktoza to zawarty w produktach mlecznych cukier, wytwarzany w gruczołach mlecznych ssaków. Stanowi źródło energii dla funkcjonowania organizmu, jeśli za sprawą enzymu – laktazy zostanie w jelicie cienkim zhydrolizowana do monosacharydów.
Zmniejszona aktywność laktazy lub całkowity brak tego enzymu, prowadzą do kumulowania się laktozy w jelicie grubym i szeregu zaburzeń, takich jak:
- namnożenie flory bakteryjnej
- wydzielanie wodoru i dwutlenku węgla oraz krótkołańcuchowych kwasów organicznych
- zatrzymanie wody w jelicie grubym
- zwiększona kwasowość i objętość treści jelitowej.
Produkty bez laktozy- spożywanie
Wybierając świadomie produkty bez laktozy unikniemy nieprzyjemnych dolegliwości towarzyszących nietolerancji tego cukru mlecznego. Spożycie produktów zawierających laktozę przez osoby z nietolerancją, powoduje następujące objawy:
- biegunka
- wzdęcia
- bóle brzucha, skurcze i przelewanie się w jamie brzusznej
- nudności i wymioty
- wysypki.
Podstawową formą zapobiegania tym dolegliwościom jest odpowiednia dieta bez laktozy, która polega na eliminowaniu spożycia produktów z wysoką jej zawartością. Osoby borykające się z pierwotnym lub nabytym niedoborem eznymu – laktazy, mogą spożywać produkty mleczne poddane procesowi fermentacji. Obecność laktozy jest w nich ograniczona do minimum, a nawet może być równa zeru, dlatego dieta bez laktozy ich nie wyklucza.
Zaliczamy tu m.in. takie produkty jak:
- maślanka
- kwaśna śmietana
- sery pleśniowe
- kefir
- jogurt.
Zawarte w nich bakterie probiotyczne produkują laktazę, a tym samym wspomagają proces rozkładu cukru mlecznego i eliminują objawy żołądkowo – jelitowe.
Jakie produkty bez laktozy?
Artykuły mleczne, które w swoim składzie nie zawierają laktozy to odpowiedź producentów na rosnące zapotrzebowanie konsumentów. Sprzedawane w charakterystycznej fioletowej szacie graficznej, produkty bez laktozy oznaczone są graficzną informacją żywieniową na opakowaniu, w postaci symbolu przekreślonej butelki mleka.
Wśród ofert producentów znajdziemy gamę produktów bez laktozy, takich jak:
- mleko bez laktozy
- masło bez laktozy
- śmietana 18% i śmietanka 30%
- twaróg półtłusty
- serek wiejski
- jogurty naturalne, owocowe i pitne
- sery podpuszczkowe: Sokół, Gouda, Lavalti
- ser sałatkowo – kanapkowy Favita
- serek homogenizowany: naturalny, waniliowy
- mleko w proszku i inne.
Tak szeroki wybór produktów pozwala osobom na diecie bez laktozy, na urozmaicenie codziennego jadłospisu. Posiłki mogą być zdrowe i zróżnicowane, przez co ograniczenia w menu nie są tak dotkliwe. Ponadto dzięki takim produktom jak śmietana bez laktozy czy czekolada bez laktozy, możliwe jest stworzenie popularnych deserów w wersji przyjaznej osobom na takiej diecie.
Masło bez laktozy
Jeśli ktoś lubi charakterystyczny maślany smak to pomimo nietolerancji laktozy nie musi rezygnować z masła.
Można wybrać masło bez laktozy, spośród ofert producentów, takich jak:
- Mlekovita
- Mleczna Dolina
- Pilos
- Piątnica
- OSM Łowicz
- Lumiko
- Mlekpol
- Laktopol
- Hochland Polska i inne.
Samodzielnie przygotowane ciasto lub deser, na bazie takiego masła bez laktozy sprawi, że domowe słodycze będą dobrze tolerowane. Na uwagę zasługuje także tradycyjne masło klarowane lub masło ghee, w których to zawartość laktozy może ulec znacznemu zmniejszeniu po odpowiedniej obróbce.
Coraz większa liczba producentów produktów mlecznych, wychodząc naprzeciw potrzebom Klientów z problemem nietolerancji pokarmowej, wprowadza linie mlecznych produktów bez laktozy, o doskonałym smaku. Dzięki temu wielu konsumentów ceniących sobie asortyment nabiałowy nie musi z niego rezygnować. Dieta bezlaktozowa zalecana jest bowiem także osobom starszym, osobom z problemami jelitowymi czy chorującym na choroby autoimmunologiczne.