Przy nietolerancji dwucukru mlecznego zalecana jest śmietana bez laktozy lub wegańskie odpowiedniki śmietany np. z mleka sojowego, kokosowego czy ryżowego. Osoby borykające się z tym problemem i lubiące ciasta, torty i inne desery, wcale nie muszą z nich rezygnować.
Niektóre z alternatywnych produktów polecanych do zastosowań deserowych to:
- śmietana 30 bez laktozy
- domowa śmietana migdałowa
- śmietana z nerkowców
- bita śmietana kokosowa.
Śmietana bez laktozy
Podstawowe posiłki spożywane w ciągu dnia, jak śniadanie, obiad, kolacja i przekąski to często wieloskładnikowe dania z licznymi dodatkami, sosami czy przyprawami. Mając nietolerancję pokarmową trzeba nauczyć się zastępować produkty będące źródłem laktozy odpowiednimi zamiennikami. Śmietana bez laktozy jest tego dobrym przykładem.
Zastosowanie śmietany 30 bez laktozy – słodycze
Jeśli wśród domowników czy zaproszonych na imprezę gości, znajdują się osoby z nietolerancją laktozy, warto przygotować takie słodycze, które będą mogli zjeść wszyscy. Zastosowanie śmietany 30 bez laktozy jest coraz częściej spotykane w Polskich daniach. Szybkie podanie pysznego deseru umożliwi jogurt bez laktozy, który doskonale komponuje się ze świeżymi owocami. Tort urodzinowy można dostosować do wymagań diety bez laktozy, np. poprzez zamianę zwykłej śmietanki 30% na słodką śmietanę 30 bez laktozy, która z łatwością się ubija. Taki krem do tortu czy innego deseru nie różni się wyglądem ani smakiem oraz ma zbliżoną konsystencję.
Dieta przy nietolerancji laktozy
Dostępność artykułów w wariancie bezlaktozowym znacznie zwiększyła się w ostatnich latach, przez co dieta eliminacyjna osób dotkniętych tą nietolerancją pokarmową stała się łatwiejsza do utrzymania.
W sklepach konsumenci znajdą szeroką gamę wysokiej jakości produktów, takich znanych producentów, jak np.:
- Mlekovita
- Łowicz
- Piątnica
- Mlekpol.
Wśród asortymentu dostępne jest nie tylko bezlaktozowe mleko, masło, sery czy twarogi, ale także śmietana bez laktozy, śmietana 30 bez laktozy, mleko modyfikowane, mleko w proszku czy jogurt bez laktozy, całkowicie bezpieczne dla osób z nietolerancją tego cukru.
Niedobór laktazy dzieli się na:
- wrodzony (alaktazja) – całkowity brak laktazy w organizmie (genetyczny)
- pierwotny (hipolaktazja) – spadek aktywności enzymu
- wtórny (nabyty) – towarzyszy chorobom i alergiom. Niedobór jest przejściowy i mija wraz z regeneracją uszkodzonych wcześniej kosmków jelitowych nabłonka produkujących laktazę.
Przygotowanie codziennych, rodzinnych posiłków z wykorzystaniem zamienników tradycyjnych produktów mlecznych to kompromis, który pozwala wykluczyć uciążliwe dolegliwości ze strony układu pokarmowego chorych. Należy zwrócić uwagę na fakt, że śmietana jako mleczny produkt fermentowany jest znacznie lepiej tolerowana, niż mleko, z uwagi na zawartość bakterii kwasu mlekowego, które pomagają w trawieniu laktozy. Szersze ujęcie problemu nietolerancji laktozy związane jest bowiem nie tylko z aktywnością samego enzymu (laktazy), ale także:
- ilością spożywanych produktów mlecznych
- mikroflorą jelitową
- motoryką przewodu pokarmowego
- wrażliwością jelit na gazy i produkty fermentacji powstające w trakcie trawienia laktozy.
Zazwyczaj osoby z lekkimi zaburzeniami trawienia laktozy, tolerują tylko niewielkie jej ilości w posiłkach. Pamiętajmy szczególnie o seniorach, gdyż nieefektywne trawienie laktozy to także częsty problem tej grupy wiekowej. Produkcja enzymu rozkładającego cukier mleczny zmniejsza się bowiem wraz z wiekiem.